Emilia i Natalia najlepsze w województwie lubelskim

Written by Monika Mierzwińska / Written by admin
Friday, 19 May 2017 15:13
A- A A+

W tym roku młodzież w wieku 13-18 lat mogła ubiegać się o mandat posła na XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, realizując temat zadania rekrutacyjnego pod hasłem: „Przestrzeń publiczna, jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Emilia Papiewska i Natalia Bukowska z klasy II d gimnazjum wygrały rekrutację w województwie lubelskim, uzyskując w niej maksymalną liczbę punktów. Nad realizacją zadania czuwały Panie: Agnieszka Gąska i Monika Mierzwińska.

 Zwycięskie drużyny uczestniczyły w obradach komisji XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniach 13-14 maja 2017 roku. Pierwszego dnia młodzież spotkała się w Sulejówku, zaś 14 maja przybyli z całej Polski przedstawiciele młodzieży pracowali w gmachu Sejmu RP.

Był to czas nawiązania więzi z przedstawicielami innych województw, poznania zasad legislacyjnych, pracy w komisjach i podkomisjach. Przyszli posłowie i posłanki opracowali projekt uchwały, nad którym będzie obradował Sejm RP 1 czerwca, ułożyli pytania do Pani minister edukacji oraz wyłonili przewodniczącego komisji, 3 marszałków i 3 przewodniczących podkomisji problemowych. Podkomisje pracowały nad następującymi zagadnieniami:

Cieszy fakt, że nasza reprezentantka- Emilia Papiewska- została przewodniczącą jednej z podkomisji i zajęła 4 miejsce w walce o fotel marszałka, godnie walcząc z 8 konkurentami z całej Polski.  Mamy nadzieję, że udział w tych pracach pozwolił uczennicom bliżej zapoznać się z procedurami demokratycznego tworzenia uchwał i zaowocuje kolejnymi, ciekawymi działaniami podejmowanymi przez młodzież w środowisku lokalnym. Niecierpliwie czekamy na obrady Sejmu 1 czerwca z udziałem naszych gimnazjalistek.