Działania „Dla Niepodległej” z dofinansowaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej

Written by Monika Mierzwińska / Written by admin
Monday, 15 October 2018 12:44
A- A A+

W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” 257 szkołom i placówkom oświatowym z całej Polski przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszymy się, że Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach znalazła się w tym gronie. To duże wyróżnienie, ale i wyzwanie organizacyjne oraz merytoryczne.

Realizację działań zaczęliśmy już 5 września 2018r ogłoszeniem zbiórki eksponatów na wystawę „Bohaterowie Polski niepodległej Ryk i okolic”. Zależy nam, by wystawa dokumentowała i upamiętniała sylwetki bohaterów lokalnych, którzy mieli swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Już dziś zachęcamy do włączenia się w stworzenie tej wystawy i do jej obejrzenia na terenie szkoły w dniach 6- 30 listopada 2018 roku.

Planujemy także dwie wycieczki o charakterze patriotycznym. 18 i 19 października 2018 r. 45-osobowe grupy uczniów pojadą do Warszawy, by poszerzyć wiedzę o stolicy Polski w czasach dwudziestolecia międzywojennego i okupacji hitlerowskiej, natomiast w dniach 14-16 listopada 2018 r. uczniowie klas III gimnazjum i klas VIII wyruszą na podbój Lwowa. W dniach 5-9 listopada 2018 r. zaplanowano w szkole obchody Tygodnia Niepodległości. W ramach niego odbędzie się wiele imprez: uroczyste otwarcie wystawy, koncert pieśni historycznych i patriotycznych, podchody czytelnicze, olimpiada sportowa i widowisko słowno- muzyczne. Szkolny radiowęzeł pracuje też nad cyklem audycji związanych z odzyskaniem niepodległości. Już teraz chętni mogą zgłaszać swój udział w licznych konkursach plastycznych i recytatorskich. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie ogólnoszkolny Bal Niepodległości.

Działania i nagrody w ramach programu „Godność, Wolność, niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021.

Liczymy, że realizacja tych działań będzie dużym i ciekawym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej i lokalnej.