Projekt Aktywni seniorzy – aktywna społeczność

Eliza Gorzkowska / admin
poniedziałek, 07, sierpień 2017 15:04
A- A A+

W dniu 8 maja 2017 roku Gmina Ryki przystąpiła do projektu „Aktywni seniorzy – aktywna społeczność”. Jest to projekt realizowany wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z siedzibą w Warszawie, współfinansowany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

W dniu 27 lipca 2017 roku na Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rykach odbyło się spotkanie otwierające projekt. Uczestniczki powitała Pani Magdalena Woźniak Z-ca Burmistrza Ryk. Spotkanie zorganizowane zostało w związku z rekrutacją 15 osób w wieku 60+ zainteresowanych współprowadzeniem zajęć dla dzieci do lat 7. Na spotkaniu seniorki przedstawiły swoje mocne strony i propozycje wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Przedstawicielki instytucji zaproszonych do współpracy tj. dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach Pani Izabela Kępka, dyrektor Miejsko Gminnego Centrum Kultury w Rykach Pani Bogumiła Porowska, dyrektor Samorządowej Administracji Szkół i Przedszkoli w Rykach Pani Barbara Pawlak przedstawiły ofertę współpracy z seniorkami. Na podstawie krótkiej prezentacji działalności instytucji seniorzy docelowo wybiorą partnera do współpracy. W spotkaniu uczestniczyło 13 seniorek z gminy Ryki i przedstawiciele instytucji.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie szkolenie, które przygotuje seniorki do współprowadzenia zajęć dla dzieci. Szkolenie odbędzie się w dniach 28 - 30 sierpnia br. Z każdą przeszkoloną seniorką trenerzy spędzą godzinę na doradztwie i wypracowaniu wspólnego pomysłu na zaangażowanie w działania na rzecz dzieci.

W każdej gminie przeszkolone seniorki przeprowadzą w sumie 20 zajęć dla dzieci do lat 7. Zajęcia będą prowadzone we współpracy z instytucjami/organizacjami prowadzącymi działania na rzecz dzieci, według wspólnie wypracowanego pomysłu.

Projekt potrwa do listopada 2017 roku i zakończy się podsumowującym spotkaniem, na którym uczestnicy i uczestniczki projektu będą mogli pochwalić się tym, co udało się zrobić w czasie zajęć dla dzieci oraz gminnych imprez.

Urząd Miejski

ul. Karola Wojtyły 29
08-500 Ryki
tel. +48 818 657 110

Godziny przyjęć Burmistrza

poniedziałek 14:00-17:00
czwartek 8:00-11:00

Dyżury Przewodniczącego Rady

wtorek 10:00-12:00

Dyżury Radnych