Obchody Święta Plonów

admin
wtorek, 12, wrzesień 2017 11:16
A- A A+

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez Proboszcza Parafii Ryki – ks. Kanonika Krzysztofa Czyrkę na Stadionie Miejskim w Rykach rozpoczęły się w dniu 3 września 2017 tegoroczne obchody Święta Plonów, podczas którego rolnicy oraz zgromadzeni na stadionie mieszkańcy Gminy Ryki wspólnie świętowali zakończenie zbiorów.

Oficjalnego powitania dokonał gospodarz dożynek – Burmistrz Ryk, Pan Jarosław Żaczek, który podziękował rolnikom za trud ich pracy i życzył im wszelkiej pomyślności. Honory gospodarzy pełnili również Starostowie Dożynek: Pani Wioletta Królik zamieszkała w Swatach oraz Pan Remigiusz Pyt z Owni, którzy przekazali na ręce Burmistrza Ryk dożynkowy chleb, z prośbą o sprawiedliwe dzielenie go pośród mieszkańców.

Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł czas na ceremoniał dożynkowy podczas którego wspaniałe wieńce dożynkowe zaprezentowało trzynaście Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Ryki: KGW Ryki II, KGW Bazanów, KGW Bobrowniki, KGW Brusów, KGW Edwardów, KGW Leopoldów, KGW Moszczanka, KGW Niwa Babicka, KGW Oszczywilk, KGW Ownia, KGW Rososz, KGW Sierskowola II oraz KGW Swaty. Po zakończonej prezentacji Burmistrz Ryk wręczył wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich dyplomy i nagrody za trud włożony w przygotowanie wspaniałych wieńców. Następnie wręczone zostały nagrody Burmistrza Ryk dla wyróżniających się rolników z terenu Gminy Ryki, które otrzymali: Marian Buczek z Ryk, Joanna Piszczyńska z Sędowic, Sławomir Walasek z Oszczywilka, Ryszard Walasek ze Starego Bazanowa, Anna Jemioła ze Starego Bazanowa, Adam Sieraj ze Swat, Wacław Kępka ze Swat, Iwona Beczek z Leopoldowa, Aldona Pastuszka z Nowego Dęblina, Halina Łysoń z Nowej Dąbi oraz Teresa Głodek z Nowej Dąbi. Jednocześnie na scenie odbyło się wręczenie nagród Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach, która wyróżniła swoich najlepszych dostawców mleka. Gminne dożynki nie mogłyby się odbyć bez występu dumy naszej gminy – Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego w akompaniamencie kapeli 'Rykowiacy', który od lat przybliża nam tradycję tańców ludowych i regionalnych.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości dożynkowy, konferansjer prowadzący całą imprezę – Pan Józef Szopiński – zaprosił przybyłych mieszkańców na dalszą część festynu Dni Ryk 2017. Imprezę rozpoczął pokaz sztuk walki w wykonaniu Klubu Karate Tradycyjnego Ryki. Gospodarze zadbali również o najmłodszych mieszkańców, dla których program artystyczno–cyrkowy oraz klockowy plac zabaw przygotował Klaun Pepe i Kraina Plum Plum. Dla nastoletniej części publiczności atrakcją był pokaz breakdance grupy tanecznej Out of Norm Crew, która zaprezentowała niezwykłe umiejętności w trudnej sztuce „tańca w parterze”.

Podczas uroczystości licznie przybyli mieszkańcy mogli odwiedzać stoiska wystawiennicze lokalnych firm i instytucji, stoiska z rękodziełem, namioty Kół Gospodyń Wiejskich jak również posmakować licznych specjałów kuchni regionalnej przygotowanych przez wystawców. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przy współudziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na którym można było zapoznać się z ofertą lokalnych przedsiębiorców specjalizujących się z produkcji tradycyjnej żywności oraz spróbować przygotowanych przez nich specjałów. Wspaniałą atrakcją był również Piknik Drobiowy Lubelskiej Izby Rolniczej, promujący mięso drobiowe oraz jego przetwory.

Tegoroczne Dni Ryk uświetnił swoim występem rycki zespół Omen i Przyjaciele, który rozgrzał publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru. Happysad, bo o nich mowa, podczas koncertu w Rykach zaprezentowali piosenki z najnowszej płyty zespołu „Ciało obce” - która ukazała się 10 lutego 2017 roku – jak również kilka swoich kultowych kawałków, dzięki którym zyskali wielką popularność wśród polskiej publiczności. Po koncercie przyszedł czas na pokaz sztucznych ogni, który zakończył niedzielne wydarzenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która przybliży Państwu wspaniałą atmosferę stworzoną przez organizatorów, mieszkańców i licznie przybyłych gości. Wszystkim mieszkańcom i przybyłym gościom dziękujemy że byliście z nami i do zobaczenia za rok.

Urząd Miejski

ul. Karola Wojtyły 29
08-500 Ryki
tel. +48 818 657 110

Godziny przyjęć Burmistrza

poniedziałek 14:00-17:00
czwartek 8:00-11:00

Dyżury Przewodniczącego Rady

wtorek 10:00-12:00

Dyżury Radnych