Turniej Tenisa Stołowego Drużyn Parafialnych
ks. Paweł Florowski
(czwartek, 08.03.2007 09:26)


W sobotę 3 marca rozegrano VII Turnieju Tenisa Stołowego Drużyn Parafialnych Diecezji Siedleckiej o Puchar Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.
Inicjatorem tej imprezy był diecezjalny duszpasterz sportu - Ks. Tadeusz Lament, pełniący jednocześnie funkcję prezesa UPKS „Arka" Ryki, którego w wysiłkach zorganizowania turnieju wspierał Ksiądz Kanonik Roman Wiszniewski, Proboszcz Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach a radą i życzliwością służył także Ks. Prałat Stanisław Burzec.
Współorganizatorami turnieju byli:
- Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach,
- UPKS „Arka" Ryki,
- UPKS „Błękitni" Leopoldów,
- ZSO Nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach,
- ZSZ Nr 2 w Rykach,
- Urząd Miejski w Rykach,
- MGOSiR w Rykach.
W turnieju uczestniczyły zespoły z 38 parafii Diecezji Siedleckiej oraz jedna drużyna z Diecezji Lubelskiej. Rozpoczęcie poprzedziło odczytanie słów Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Później nastąpiła wspólna modlitwa wszystkich uczestników pod przewodnictwem gospodarza turnieju Księdza Proboszcza Romana Wiszniewskiego. Po modlitwie przybyłych gości powitał Burmistrz Ryk - Jerzy Gąska, który w swoim wystąpieniu zachęcał uczestników do zdrowej, sportowej rywalizacji.
Turniej był prowadzony w sześciu kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców oraz w dodatkowej kategorii duchownych. Łącznie wzięło w nim udział 377 zawodniczek i zawodników. Z uwagi na tak dużą liczbę startujących zawody rozgrywane były aż w trzech salach gimnastycznych - Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr. 2 im. Jana Pawła II, Zespole Szkół Zawodowych im. Wł. Korżyka oraz w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2. Po wielogodzinnych zmaganiach najlepszą drużyną okazała się drużyna Parafii Ryki, drugie miejsce zajęła drużyna z Parafii Leopoldów a trzecie z Parafii Fajsławice.
W klasyfikacji indywidualnej medalowe miejsca zajęli:
Szkoły podstawowe I-IV
Dziewczęta
- Druzd Patrycja - Okrzeja
- Figacz Kinga – Okrzeja
- Głodek Kamila – Kłoczew
Chłopcy
- Kaznowski Marcin - Wojcieszków
- Garncarek Grzegorz - Leopoldów
- Kapusta Adrian - Okrzeja
Szkoły podstawowe V-VI
Dziewczęta
- Mróz Marlena – Żelechów
- Siwek Jolanta – Ryki
- Bany Magdalena – Leopoldów
Chłopcy
- Lach Bartłomiej - Ryki
- Skolimowski Paweł - Siedlce - Par. Bożego Ciała
- Miłosz Radosław - Ryki
Gimnazja
Dziewczęta
- Kawka Ewelina – Ryki
- Siwek Marta - Ryki
- Paszko Partycja - Międzyrzec Podl.
Chłopcy
- Szlendak Daniel - Ryki
- Gawryołek Paweł - Leopoldów
- Balak Mateusz - Wojcieszków
Szkoły średnie
Dziewczęta
- Barańska Katarzyna - Grwolin
- Marta Zaręba Siedlce - Par. Ducha Św.
- Cielemęcka Katarzyna – Zbuczyn
Chłopcy
- Zaręba Łukasz - Siedlce - Par. Ducha Św.
- Grzyb Marcin - Adamów
- Dmowski Tomasz - Wojcieszków
Seniorki młodsze
- Bogusz Dominkia – Fajsławice
- Biłos Joanna - Leopoldów
- Głodek Agnieszka - Ryki
Seniorzy młodsi
- Kuźniak Zbigniew - Leopoldów
- Szymaniak Jakub - Fajsławice
- Suszek Paweł - Fajsławice
Seniorki starsze
- Skwierzyńska Elżbieta - Siedlce - Par. Ducha Św.
- Barańska Sylwia Żelechów
- Zakrzewska Joanna – Ryki
Seniorzy starsi
- Głodek Andrzej Korytnica
- Ciołek Zbigniew Okrzeja
- Bochniarz Tadeusz - Fajsławice
Księża
- Padysz Grzegorz - kleryk WSD w Siedlcach
- Szucki Radosława – wikariusz par. Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podl.
- Sobieszek Wojciech – Kleryk WSD w Siedlcach
Turniej był nie tylko okazją do popularyzacji tenisa stołowego i porównania swoich umiejętności w rywalizacji sportowej. Stworzył również warunki do czynnego uczestnictwa w modlitwie, pokazał, że poprzez sport można być bliżej Pana Boga. Dał możliwość wprowadzenia w życie ideałów pojednania, otwartości, solidarności i szlachetnej rywalizacji. Był potwierdzeniem słuszności obranej strategii oddziaływania duszpasterskiego i kulturowego. Uczestnicy zawodów mieli okazję do umacniania więzi prowadzących do wzrostu odpowiedzialności za własną parafię i środowisko. Przekonali się oni, że poprzez kulturę fizyczną i sport można postępować według zasad etyki katolickiej. Dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych turniej był odskocznią i wytchnieniem od problemów związanych z codziennym życiem, dał im poczucie ciepła, przyjaźni i bezpieczeństwa.
Zorganizowanie tak dużej i na szeroką skale upowszechnionej imprezy sportowej było możliwe dzięki wydatnej pomocy sponsorów: Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach oraz ABC – sklepu P. Jacka Szymańskiego. Wielką życzliwość i pomoc okazali również dyrektorzy placówek oświatowych, na terenie których odbywały się rozgrywki. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i sprawnego przebiegu turnieju składamy serdeczne podziękowania.
Na zakończenie turnieju jego uczestnicy wyrazili chęć ponownego udziału w tego typu zawodach. Wyszli z propozycją, aby turniej wszedł na stałe do kalendarza imprez sportowych, organizowanych przez parafie naszej Diecezji. Więc, do zobaczenia w tym roku w lecie na parafiadzie i za rok ponownie na rozgrywkach tenisowych.