Ruch to zdrowie - festyn w Przedszkolu nr 2

Written by Anna Oździńska / Written by Paweł Łysoń
Tuesday, 25 June 2013 08:51
A- A A+
Ruch to zdrowie - festyn w Przedszkolu nr 2

23 czerwca, w niedzielne popołudnie na placu Samorządowego Przedszkola nr 2 w Rykach odbył się festyn o charakterze sportowym promujący zdrowy styl życia. Uroczystość honorowym patronatem objął Pan Jerzy Gąska - Burmistrz Ryk. Medialnie natomiast patronował nam tygodnik Nasz Region.

Impreza rozpoczęła się "Marszem zdrowia", którego celem było namówienie dorosłych i dzieci, całych rodzin do aktywnego na świeżym powietrzu spędzania wolnego czasu. Uczestnicy przemaszerowali ulicami: Wspólną – Dziekońskiego - Wyczółkowskiego i Żytnią.

Swoimi występami festyn uświetniły uczennice Szkoły Podstawowej w Starym Bazanowie, które pod kierunkiem Pani Małgorzaty Jaszczyk przygotowały występy wokalne wykonując żywiołowo i pięknie piosenki znane i mniej znane. Pani Jaszczyk przybliżyła nam program "Szkoły promującej zdrowie", którego jest koordynatorem w swojej placówce i podzieliła się doświadczeniami związanymi z promocja zdrowia.

Dalszą część festynu odbywała się na przedszkolnym placu zabaw, a tu atrakcji, zwłaszcza sportowych nie brakowało. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zumba. Instruktorka Joanna Zarzecka, z którą nasza placówka miała już okazję współpracować, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Zumba Polska dla zwierząt w schroniskach", poprowadziła "Zumbatomic" czyli zajęcia dla dzieci, które bardzo chętnie tańczyły i ćwiczyły wraz z nią do znanych przebojów dziecięcych, ale także topowych utworów radiowych. Była również zumba dla mam, które miały możliwość świetnie bawić się, spalać kalorie a nawet pośmiać, gdyż ta specyficzna forma aerobiku, połączona z tańcami latynoskimi przynosi wiele radości, satysfakcji i daje możliwość poznania własnego ciała, poprawy jego koordynacji i postawy.

Wiele emocji dostarczył mecz badmintona rozegrany przez Pana Burmistrza Jerzego Gąskę i Skarbnika Dariusza Sosnowskiego. Walka była zacięta, tego oczekiwała publiczność, która kibicując nawoływała do ostrej rywalizacji. Mecz zakończył się wynikiem 10:5, na korzyść Pana Skarbnika, ale jak powiedział Pan burmistrz : "ze skarbnikiem nikt jeszcze nie ugrał."

Swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy podzielili się z nami ratownicy medyczni z "Meditransu". Każdy chętny miał możliwość praktycznie przeprowadzić akcję udzielania pierwszej pomocy, przetrenowania jej krok po kroku. Dzieci mogły także obejrzeć sprzęt ratowniczy jakim posługują się ratownicy wodni, poznać sposób jego wykorzystania. Mogli także obejrzeć wyposażenie ambulansu.

W trakcie uroczystości porad udzielała kosmetyczka, wykonując równocześnie zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne, z których w trakcie festynu skorzystało wiele pań.

Oczywiście nie brakowało również atrakcji dla dzieci. Mogły brać udział w przygotowanych konkursach sportowych, korzystać z pompowanych zjeżdżalni i skoczni, uczesać się awangardowo i pomalować sobie buzię, zmieniając się w tygrysa, motyla, kota. Rozlosowane zostały również zabawki ufundowane szczególnie dla naszych milusińskich przez przyjaciół przedszkola.

Rozstrzygnięty został także konkurs fotograficzny, którego inicjatorem była Pani Joanna Gąska a prace, które wpłynęły oceniali najlepsi fotografowie w Rykach. Nagrodzonych zostało wiele prac, ponieważ jurry było pod ogromnym wrażeniem nadesłanych prac i nie potrafiło przyznać I, II i III nagrody.

W trakcie całego festy o oprawę muzyczną zadbał Pan Dariusz Jurzysta a o zdrowy poczęstunek Panie kucharki z naszego przedszkola.

Impreza zgromadziła tłumy ludzi, którzy poddali się dobrej zabawie i konkurencjom na świeżym powietrzu.

Serdecznie dziękuję nieocenionemu Panu Burmistrzowi, który objął tę imprezę patronatem i przyczynił się do zorganizowania jej w takiej formie, wszystkim sponsorom zabawek i nagród w konkurencjach sportowych i konkursie fotograficznym. Serdeczne podziękowania i ukłony kieruję też w stronę Państwa Czopek i ratowników firmy Meditrans, Pana Damiana Szymańskiego, Pani Magdaleny Grzebalskiej, Pana Dariusza Jurzysty, wszystkich pracowników przedszkola a także uczestników zabawy. Bez was nie udało by nam się to przedsięwzięcie. Dziękuję.