Emilia i Natalia z ZSO nr 2 w Rykach w drodze do Sejmu

Written by Written by admin
Friday, 24 March 2017 12:57
A- A A+

Uczennice ZSO nr 2 w Rykach wzorem ubiegłych lat starają się o mandat poselski na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat obecnego zadania rekrutacyjnego brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Wybranym przez gimnazjalistki bohaterem lokalnym godnym upamiętnienia jest major Marian Bernaciak pseudonim „Orlik”.

Dnia 17 marca 2017 roku zorganizowały plenerowe spotkanie badawcze pod hasłem „Kartka z przeszłości”, które pozwoliło zbadać wiedzę społeczności lokalnej o tym żołnierzu. Na zaproszenie do udziału w akcji odpowiedzieli: Dyrektor Samorządowej Administracji Szkół i Przedszkoli – Pani Hanna Jończyk, Dyrektor szkoły – Pani Hanna Majek oraz zastępca dyrektora szkoły- Pan Waldemara Głowienka, Przewodniczący Komisji Oświaty - Pan Ryszard Bieńczyk, członkowie Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach, Dyrektor Centrum Kultury w Rykach -Pani Bogumiła Porowska wraz z pracownikami, Przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rykach, Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pani Grażyna Chrzanowska, przedstawicieli Rady Pedagogicznej ZSO nr 2 w Rykach, młodzież, członkowie szkolnego koła regionalnego oraz mieszkańcy naszego miasta.

Badanie zaplanowano w dwóch formach. Pierwszą z nich była ankieta, zaś drugą „Kartka z przeszłości”, gdzie przybyli mogli  napisać informacje na temat majora  Mariana Bernaciaka. Uzyskane w ten sposób opinie pozwoliły sformułować wnioski, zaplanować i wdrożyć działania mające na celu przybliżenie społeczności lokalnej działalności tego bohatera lokalnego. Cieszy fakt, że uczestnicy spotkania podali bardzo wiele sugestii, jak upowszechnić wiedzę w Rykach i okolicy o Marianie Bernaciaku. Informacje te pozwolą zaplanować różne działania krótko- i długoterminowe. O szczegółach badania poinformowaliśmy władze miasta oraz Zarząd ŚZŻAK w Rykach. Miłym akcentem tego spotkania były prezenty, które uczennice otrzymały z rąk zaproszonych gości: Burmistrz Ryk Pan Jarosław Żaczek przekazał koszulki z logo „Orlika”, zaś Pani Bogumiła Porowska okolicznościowe książki o Marianie Bernaciaku. Gimnazjalistki wraz z opiekunkami tego projektu serdecznie dziękują wszystkim przybyłym za wsparcie udzielone temu przedsięwzięciu. O podjętych działaniach upowszechniających poinformujemy wkrótce.