Chcemy iść śladem Jana Pawła II

Written by Henryka Prorok, Ewa Kępka / Written by admin
Friday, 19 May 2017 15:24
A- A A+

18 maja to wyjątkowa data dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach - Dzień Patrona. W tym roku już po raz 17 społeczność szkolna oddała hołd swojemu patronowi- św. Janowi Pawłowi II.

Święto przebiegało pod hasłem „Chcemy iść Twoim śladem…” Uczestniczyła w nim cała społeczność szkolna ubrana w stroje galowe oraz przedstawiciele władz w osobach: ksiądz kanonik Krzysztof Czyrka- proboszcz parafii w Rykach, ksiądz Piotr Hawryluk, Magdalena Woźniak – Zastępca Burmistrza Ryk, Hanna Jończyk – Dyrektor Samorządowej Administracji Szkół i Przedszkoli w Rykach, a także przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców: Joanna Stępień, Monika Szarek oraz były wieloletni dyrektor szkoły Marek Kępka.

Wyjątkowość chwili podkreśliła Msza święta celebrowana przez księdza kanonika Krzysztofa Czyrkę w intencji społeczności szkolnej.  Ważnym punktem program był montaż słowno- muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów i przedstawicieli klasy IIa szkoły podstawowej przygotowany pod kierunkiem Moniki Mierzwińskiej, Henryki Prorok i siostry Joanny Szczepańskiej. Młodzież w ciekawej formie przybliżyła postać Jana Pawła II oraz Jego Pontyfikat, który trwał 26 lat, 5 miesięcy 18 dni i był wyjątkowy. Zgromadzonych w świąteczny i radosny nastrój wprowadziły piosenki wykonane przez młodych artystów, którzy zaśpiewali m.in. Jezus Chrystus jest moim życiem, Kochamy Cię Janie Pawle II, Niebieski gołąbek i Chwała Ojcu.

Święto Patrona poprzedziły konkursy plastyczne dotyczące Wielkiego Polaka i konkurs recytatorski pod hasłem „Poezja i proza Jana Pawła II”, za które uczniowie otrzymali podczas tej uroczystości nagrody książkowe i dyplomy.

Innowacyjną formą tegorocznych obchodów Święta Szkoły był I Bieg Przełajowy „Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Zainicjowali go i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego. Biegi zostały rozegrane na terenie szkolnym w kilku kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców.  Uczniowie wszystkich oddziałów mogli poprzez udział w tej rywalizacji uczcić pamięć swojego Patrona i Wielkiego Polaka. Każdy uczeń z oddziału „0”oraz klas II i III otrzymał pamiątkowy medal. W klasach IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum zarówno dziewczęta jak i chłopcy rywalizowali ze sobą o miejsca medalowe, pokonując wyznaczony dystans. Wzorem młodszych kolegów każdy wywalczył okolicznościowy medal.

Wśród startujących nie zabrakło p. dyrektor szkoły- Hanny Majek, p. dyrektora Waldemara Głowienki, a także zaproszonych gości: księdza kanonika Krzysztofa Czyrki, p. Joanny Stępień  i p. Marka Kępki oraz nauczycieli wychowania  fizycznego: p .Katarzyny Bednarczyk, p. Joanny Draniczarek, p. Beaty Szewczyk-Kapusty, p. Ewy Kępki i p. Sebastiana Kozdroja.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej – uczestnikom oraz kibicom- konkurencja przebiegła w duchu sportowej rywalizacji. Towarzyszyła jej bardzo serdeczna i radosna atmosfera, wszyscy czuli się zwycięzcami. Organizatorzy mają nadzieję, że ten bieg stanie się tradycją szkoły, bo wartości bliskie sercu świętego Jana Pawła II można kultywować również przez sport, pokonując nie rywala, ale własne słabości.

Dyrektor szkoły Hanna Majek oraz organizatorzy biegu składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, która ufundowała pamiątkowe medale dla każdego uczestnika, Państwu Jolancie i Sławomirowi Czopkom- właścicielom firmy NZOZ MEDITRANS za opiekę medyczną sprawowaną podczas biegu, prezesowi grupy „BIEGUSIEM.pl” Panu Krzysztofowi Kubakowi za udostępnienie podium oraz panu Michałowi Gawryołkowi za balon startowy.

Dzień Patrona był tak wyjątkowy jak jego główny bohater - Jan Paweł II. Kolejny raz przekonaliśmy się, że emocje związane z Jego osobą nie stygną, lecz powodują wzruszenie i skłaniają nas do refleksji. Jego idee i myśli są wiecznie żywe w naszym codziennym działaniu. Choć minęło już 12 lat od Jego śmierci, nadal pozostaje wśród nas. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tego wybitnego Polaka.