Niepodległość- to dziś polski dom, polska szkoła, czyli obchody Tygodnia Niepodległości w PSP nr 2 w Rykach

Written by Monika Mierzwińska / Written by admin
Friday, 16 November 2018 11:56
A- A A+

W konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” 257 szkołom i placówkom oświatowym z całej Polski przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach jako jedyna w powiecie ryckim znalazła się w tym gronie.

Realizację działań rozpoczęto już 5 września 2018r., a zakończy je Bal Niepodległości 27 listopada. Przez ten czas cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w różne przedsięwzięcia, do których należały wycieczki o charakterze patriotycznym do Warszawy i Lwowa, akcje „Biało-czerwona w każdym oknie”, „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, „100 kartek na 100 lat”- w ramach współpracy ze szkołami z całej Polski, podchody czytelnicze o tematyce patriotycznej.

W dniach 5-9 listopada 2018 r. obchodzono Tydzień Niepodległości. Jego mottem były słowa Jana Pawła II „Nie chciejcie ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. W ramach niego odbyło się wiele imprez: uroczyste otwarcie wystawy „Bohaterowie Polski Niepodległej Ryk i okolic”, którą można oglądać do końca listopada na terenie szkoły, spotkanie z kombatantem- świadkiem historii. Był nim mjr mgr Bogdan Walas- przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w kraju. Nasz gość miał okazję osobiście spotkać się z Józefem Piłsudskim podczas jego ostatnich imienin 19 marca 1935 roku i wziął udział w pożegnaniu Józefa Piłsudskiego, kiedy to trumna z jego ciałem została wystawiona w Katedrze św. Jana w Warszawie.

Wiele wzruszeń dostarczył koncert pieśni historycznych i patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej”, który zostanie powtórzony dla mieszkańców Ryk, rodziców i dziadków małych artystów 19 listopada. Nie zabrakło rywalizacji sportowej. 7 listopada odbyła się Olimpiada Młodego Patrioty, w której wzięły udział klasy IV-VI i rywalizowały zarówno w konkurencjach sportowych jak i zadaniach grupowych, które związane były z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Kolejnego dnia wychowankowie uczestniczyli w szkolnym czytaniu fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości, a uczniowie oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali spacer edukacyjny „Miejsca pamięci w mojej miejscowości”, gdzie przy każdym pomniku na terenie miasta zapalono znicze. Szkolny radiowęzeł przygotował cykl audycji związanych z odzyskaniem niepodległości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy plastyczne „Moja ojczyzna”, „Kartka dla Marszałka Piłsudskiego”, „Kartka z kalendarza- moja miejscowość 100 lat temu”, i recytatorskie „Na imię mi… ojczyzna”, które adresowane były do różnych grup wiekowych.

Kulminacyjnym momentem obchodów Tygodnia Niepodległości było widowisko słowno- muzyczne „Pod znakiem orła białego”, które razem ze społecznością szkolną obejrzeli zaproszeni goście: zastępca burmistrza Ryk p. Magdalena Woźniak, Przewodniczący Rady Miasta p. Ryszard Bieńczyk, p. Mirosław Błażejczyk- sekretarz Stowarzyszenia Piłsudczyków oraz członkowie Prezydium Rady Rodziców.

Warto podkreślić, że wszystkie działania i nagrody w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021. Dzięki tym wydarzeniom nasi uczniowie wiedzą, że wolność to wielkie zobowiązanie, które jako przyszłe pokolenia muszą wypełnić.