Wystawa rękodzieła artystycznego Kazimiery Rogali

Written by Written by Agnieszka Jakubik
Thursday, 05 May 2016 11:10
A- A A+

2 maja 2016r. w Galerii MGCK w Rykach, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rękodzieła artystycznego Kazimiery Rogali. Spotkaniu, na którym licznie zgromadzeni goście mogli podziwiać kilkadziesiąt prac artystki, towarzyszyła Kapela „Rykowiacy”, która dała wspaniałą oprawę muzyczną całemu wydarzeniu.

Na wstępie Dyrektor MGCK Bogumiła Porowska przywitała licznie przybyłych do Galerii gości, padło też kilka słów o twórczości samej artystki.

Kazimiera Rogala wraz z rodziną mieszka w Rykach. Była wieloletnim pracownikiem administracji w Rykach. Obecnie jest na emeryturze. Haftem była zainteresowana już od najmłodszych lat. Pierwszą nauczycielką była mama pani Kazimiery, która sama haftowała i która zaraziła tą pasją córkę. W wieku 14 lat powstały pierwsze serwetki – najpierw z prostymi wzorami (sznureczkiem, łańcuszkiem) wykończone mereżką. Już wtedy stała się to pasja, której poświęcała każdą wolną chwilę. Dużym wsparciem jest dla pani Kazimiery mąż – Jan Rogala – muzyk, plastyk, który na stałe wpisał się w historię kulturalną naszego miasta. To on najpierw jako nauczyciel plastyki w latach 60- tych wspierał pasję swojej przyszłej żony, by potem już jako mąż czynnie włączyć się w te działania współtworząc wzory haftów i dopingując do działania. W miarę upływu czasu pani Kazimiera doskonaliła się w hafcie poznając trudniejsze techniki: haft płaski, krzyżykowy, richelieu oraz szydełkowanie.

Jednak jej specjalnością i znakiem rozpoznawczym stał się  niezwykle trudny haft cieniowany, który w połączeniu z wykończeniem szydełkowym daje niesamowity efekt, który dzisiaj możemy podziwiać na wystawie, choć jest to tylko ułamek prac – wiele z nich zdobi już nie jeden dom zarówno w naszej okolicy jak i za granicą. W pracach artystki, którymi są głównie obrusy, bieżniki, serwety główną tematykę stanowią kwiaty (żonkile, róże, tulipany, bratki itp.) ale także pojawia się tematyka okazjonalna czy świąteczna (bożonarodzeniowa i wielkanocna). Właśnie jeden z bieżników o tematyce bożonarodzeniowej stał się inspiracją dla poetki Ireny Stockiej do napisania wiersza „Zimowy pejzaż”.

Jest to pierwsza indywidualna wystawa Pani Kazimiery, choć swoje prace prezentowała już na różnych  prestiżowych wystawach oraz brała z powodzeniem udział w  konkursach rękodzieła artystycznego.

Wystawę można oglądać do końca maja. SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 

 

Miejsko-Gminne Centrum Kultury

ul. Warszawska 11
08-500 Ryki
tel. 818651616
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.