Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach

Written by Barbara Pawlak / Written by admin
Monday, 05 March 2018 13:33
A- A A+

„A jeśli kiedyś wróci Polska, to niech się za nas ktoś upomni”- pod takim hasłem dn. 1 marca 2018 r.w Rykach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach.

To szczególne wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, odprawioną przez Proboszcza Parafii ks. kan. Krzysztofa Czyrkę w intencji ojczyzny i poległych Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe okolicznych szkół gminnych 
i powiatowych, klasa mundurowa szkoły w Sobieszynie, samorządowcy, dyrektorzy szkół, oficerowie  22. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dęblinie, rodziny Żołnierzy Wyklętych, zarząd i członkowie Koła ŚZŻAK, uczniowie , nauczyciele oraz mieszkańcy Ryk i okolic.
Po Mszy Św. w kinie „Renesans” odbył się program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół:  I LO w Rykach, ZPO w Bobrownikach, PSP w Starej Dąbi, ZPO w Leopoldowie, PSP nr 1 w Rykach, PSP nr 2 w Rykach.
Na wstępie Mariusz Pawlak, prezes Koła ŚZŻAK w Rykach, w swojej wypowiedzi podkreślił szczególną rolę Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi za wolność Polski, a później ginęli za jej suwerenność, nie tylko w otwartej walce, ale również w więzieniach z rąk zewnętrznych i wewnętrznych wrogów. Dziś przyszła pora, aby przywrócić ich godność. Takie zadanie powinno przyświecać szczególnie ludziom młodych, którzy są pierwszym pokoleniem poznającym prawdziwą historię, nareszcie nawet podczas lekcji w szkole.
Przez wiele lat pamięć o Żołnierzach Niezłomnych była skrzętnie ukrywana. Nie pozwalano o nich mówić , przedstawiano jako zdrajców, oskarżano o faszyzm, kolaborację, podczas gdy to właśnie oni do końca pozostali wierni swojej matce-Polsce, Bogu i złożonej przysiędze wojskowej. Na naszym terenie pamięć o nich była wymazywana szczególnie mocno. Do dziś jeszcze odczuwalne są echa dawnej komunistycznej,PRL-owskiej propagandy.
Może więc dlatego szczególny wydźwięk patriotyczny miał Apel Poległych, przywołujący pamięć wybitnego dowódcy majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz wielu jego dzielnych żołnierzy z Ryk i okolicznych miejscowości. Przy dźwiękach werbli przywoływano kolejne nazwiska miejscowych bohaterów. Wywołało to powszechne wzruszenie, tym bardziej, że wielu z obecnych na sali usłyszało nazwisko swego przodka.
Licznie zgromadzona publiczność z uwagą wysłuchała patriotycznych wierszy i piosenek. Nie brakło w nich odniesień do naszej lokalnej, trudnej historii. A i niektóre utwory wyszukane zostały z domowych archiwów- szczególnie te związane z drużyną Orlika, zaprezentowane przez dzieci ze szkoły w Starej Dąbi czy Leopoldowa. Wielkie wrażenie na słuchaczach zrobił występ najmłodszych- zastęp zuchów z kl.III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rykach pięknie zaprezentował piosenkę „Pałacyk Michla”. Występy dzieci i młodzieży przyjęte zostały przez publiczność owacją na stojąco.
Dyrektor SASiP w Rykach Barbara Pawlak w imieniu Burmistrza Ryk wręczyła dyplomy- podziękowania dla szkół oraz podziękowała wszystkim delegacjom i uczestnikom tej pięknej uroczystości, jakże ważnej w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem AK-WiN w Rykach oraz na zbiorowej mogile żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym. 
Po zakończeniu uroczystości odbyła się projekcja poruszającego filmu „Inka 1946”. 

Miejsko-Gminne Centrum Kultury

ul. Warszawska 11
08-500 Ryki
tel. 818651616
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.