Podpisanie umowy na wykonanie projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków

Written by Written by Paweł Łysoń
Thursday, 17 May 2012 09:46
A- A A+

Podpisanie umowy na wykonanie projektu oczyszczalni ściekówW dniu 11.05.2012 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy PGKiM Sp. z o.o. W Rykach a DHV Polska Sp. z o.o. na wykonanie „Projektu rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków FREGATA w Rykach”. Jest to pierwszy etap działań zmierzających do realizacji zadań zawartych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, a mających zaowocować nową oczyszczalnią ścieków dla aglomeracji Ryki do 2015 roku.

Firma DHV powstała w 1917 roku i jej siedzibą jest miasto Amersfoort w Holandii. Spółka swoje odziały w 19 krajach na świecie. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, DHV stworzyła nowoczesną technologię oczyszczania ścieków: Nereda®, czyli granulowaty osad czynny. Technologia została wyróżniona wieloma światowymi prestiżowymi nagrodami.

Unikalne cechy procesu pozwalają na wybudowanie bardziej zwartych, energooszczędnych i łatwych w obsłudze instalacji do oczyszczania ścieków. Zastosowanie tej technologii znacząco obniża całkowite koszty oczyszczania ścieków. Wymaga mniejszej liczby obiektów niż w przypadku stosowania tradycyjnych technologii, a stężona biomasa pozwala na zmniejszenie kubatury zbiorników technologicznych. Sprawia to, że powierzchnia terenu pod obiekty ciągu biologicznego oczyszczalni jest czterokrotnie mniejsza. Obniżone zostają bezpośrednie koszty realizacji nowych lub odbudowywanych, modernizowanych i rozbudowywanych oczyszczalni, ponadto często na inwestycje mogą być wykorzystane tereny istniejących obiektów, bez konieczności zakupu nowych gruntów.

Realizując zadania wynikające z zasady zrównoważonego rozwoju (Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro) oraz dyrektyw Unii Europejskiej, technologia zaproponowana przez DHV charakteryzuje się mniejszym oddziaływaniem na środowisko. Zużycie energii jest znacząco niższe (nawet o 25%) niż w przypadku tradycyjnych technologii, a jakość ścieków oczyszczonych jest znacznie lepsza.

Podpisując ww. umowę na modernizację i rozbudowę oczyszczalni wg tej technologii, nasze Przedsiębiorstwo staje na czele nowego nurtu technologicznego, przyjaznego środowisku i ludziom, ponieważ projektowana oczyszczalnia jest bardzo innowacyjna i będzie drugim obiektem wybudowanym w tej technologii w Europie.

Urząd Miejski

ul. Karola Wojtyły 29
08-500 Ryki
tel. +48 818 657 110

Godziny przyjęć Burmistrza

poniedziałek 14:00-17:00
czwartek 8:00-11:00

Dyżury Przewodniczącego Rady

wtorek 10:00-12:00

Dyżury Radnych