Gmina Ryki informuje o zakończeniu w dniu 31.12.2024 r. realizacji projektu pn. Opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ryk.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ryk został przygotowany do roku 2030 z perspektywą do roku 2040. Jest dokumentem strategicznym nastawionym na poprawę i zapewnienie jak najlepszego dostępu do celów codziennych podróży mieszkańcom MOF Ryk oraz mieszkańcom gmin ościennych, którzy korzystają z systemu transportu na terenie MOF Ryk.
Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyrażonym w Wytycznych opracowania i wdrożenia planu zrównoważonej mobilności miejskiej podstawowe cechy SUMP to:- długoterminowa wizja oraz przejrzysty plan wdrożenia,
- podejście partycypacyjne,
- zbilansowany i zintegrowany rozwój wszystkich środków transportu,
- ocena obecnej i przyszłej skuteczności proponowanych działań,
- określenie regularnego monitorowania, przeglądów oraz raportowania,
- uwzględnienie kosztów zewnętrznych dla wszystkich środków transportu.
Pierwszym etapem prac nad SUMP było opracowanie Raportu Metodycznego, drugim etapem było wykonanie Raportu Diagnostyczno-Strategicznego w zakresie mobilności, w ramach którego przeprowadzono analizę dostępnych danych, badania ankietowe, wywiady i spotkania z interesariuszami (na które zaproszono mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, organizacje oraz operatorów transportu i przewoźników). Trzeci etap to opracowanie projektu dokumentu SUMP. W dokumencie SUMP w części diagnostycznej zamieszczono główne wnioski i spostrzeżenia z przeprowadzonej diagnozy.
Plan opracowany we współpracy z publicznymi i niepublicznymi grupami interesariuszy (uwzględnianymi również w badaniach jakościowych lub konsultacjach społecznych) z obszaru MOF.
Opracowano ocenę strategicznego oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego dokumentu.
Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ryk 2030 z perspektywą 2040 został przyjęty Uchwałą nr XII/63/2024 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 30.10.2024 r., Uchwała nr IX/52/2024 Rady Miasta Dęblin z dnia 28.11.2024 r., Uchwałą nr VI/31/2024 Rady Gminy Stężyca z dnia 29.11.2024 r. Plan uzyskał pozytywną ocenę z rekomendacjami wydaną przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.
Grupy docelowe:
Obywatele, instytucje i przedsiębiorstwa korzystające z rezultatów projektu oraz ich pracownicy, mieszkańcy miast, mieszkańcy województwa.
Cel lub cele projektu:
Działania mające na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie hałasu.
Efekty, rezultaty projektu:
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) – 1 szt.
- Liczba opracowanych Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – 1 szt.
Wartość projektu: 147 219,67 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 125 136,71 zł