Lider Edukacji 2017

Barbara Pawlak / admin
wtorek, 12 grudzień 2017 08:37
A- A A+

9 grudnia 2017 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się Wielka Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji”.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski już po raz siódmy odebrali certyfikaty akredytacyjne przyznane przez zespół ekspertów reprezentujących środowiska naukowe i czołowe polskie uniwersytety. Eksperci oceniali jakość i efektywność lokalnej polityki edukacyjnej. Certyfikatem wyróżniono te gminy i powiaty, które swoje zadania oświatowe realizują nowocześnie, innowacyjnie, z najwyższą troską o jakość kształcenia. Wśród wyróżnionych tytułem i certyfikatem gmin znalazła się Gmina Ryki. W kategorii gmin od 20 001 do 50 000 mieszkańców byliśmy jedyną wyróżnioną gminą w województwie lubelskim! W innych kategoriach najbliższe lokalizacyjnie nam gminy, które również zdobyły tytuł „Samorządowy Lider Edukacji” to Gmina Puławy i Międzyrzec Podlaski.

Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji", od pierwszej jego edycji w 2011 roku, jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. W Programie "Samorządowy Lider Edukacji" Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji". -Nasz certyfikat jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Od 7 lat corocznie wyróżniamy najlepsze pod względem polityki oświatowej gminy, powiaty i województwa w Polsce – przekonuje Przemysław Ruta, Sekretarz Programu „Samorządowy Lider Edukacji”.

Jednostki, które otrzymały wyróżnienie mają prawo posługiwać się tytułem, godłem promocyjnym i certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji”z oznaczeniem roku, w którym tytuł został przyznany przez 12 miesięcy od dnia oficjalnego ogłoszenia przez organizatorów przyznania wyróżnienia. Tytuły, godła promocyjne i certyfikaty przyznawane w ramach programu są znakami zastrzeżonymi i mogą być wykorzystywane przez podmiot uprawniony do wszelkich celów związanych z polityką informacyjną i promocyjną samorządów posiadających certyfikat , a w szczególności mogą być umieszczane na stronach internetowych, banerach , w materiałach promocyjnych, wydawnictwach itp.
Podczas oceny aplikacji Gminy Ryki uwzględniono m.in. wrażliwość na problemy społeczne w sferze edukacji- szczególnie podczas wdrażania reformy, zaangażowanie w sprawy uczniów i nauczycieli, oryginalne projekty, twórcze rozwiązania, nowatorskie pomysły środowiska oświatowego.

Podczas uroczystej Gali na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zaszczytny tytuł i certyfikat odebrał Jarosław Żaczek- Burmistrz Ryk.