Kamień węgielny pod oczyszczalnię

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 09:20
A- A A+

Budowa najnowocześniejszej w Polsce oczyszczalni ścieków, która powstaje w Rykach, wkracza w kolejny etap.
Zakończyła się budowa głównej płyty, na której stanie nowy obiekt, a jeszcze w tym miesiącu odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego.

To jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnich latach i długo oczekiwana przez mieszkańców. Jej wartość netto to około 14 milionów złotych, z czego prawie 11 milionów będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Takiego obiektu jak ten, który powstaje w Rykach, jeszcze w Polsce nie ma, a w Europie jest ich zaledwie kilka. Jest budowany na bazie istniejącej oczyszczalni, ale w technologii "nereda" firmy z Holandii, która słynie z nowatorskich rozwiązań na całym świecie.

- Główna różnica polega na sposobie oczyszczania ścieków. W standardowych obiektach osad bardzo długo opada na dno. W nowej linii biologicznego oczyszczania zastosowanej u nas osad powstaje w postaci granuli, które opadają bardzo szybko, co oznacza m.in., że na gromadzenie ścieków nie trzeba budować ogromnych zbiorników - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Ryk Jerzy Gąska. Nowatorskie rozwiązania zastosowane w nowym obiekcie pozwalają na wybudowanie bardziej zwartych, energooszczędnych i łatwych w obsłudze instalacji do oczyszczania ścieków, a dzięki temu znacząco obniżają całkowite koszty oczyszczania.

- "Stara" oczyszczalnia nie spełniała wymaganych norm i nie przysparzała nam chwały, ponieważ zapach jaki się z niej wydobywał był dokuczliwy przede wszystkim dla mieszkańców osiedli Słowackiego, Witosa czy Kochanowskiego. Po uruchomieniu nowego obiektu to na pewno się zmieni - zapowiada burmistrz Gąska.

Pierwsze prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, ale zima sprzyjała i były kontynuowane w szybkim tempie, a teraz harmonogram jest realizowany według wcześniej założonego planu. - Właśnie zakończyła się budowa głównej płyty i rozpocznie się stawianie ścian zbiornika. Uznaliśmy, że to dobry moment na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego, którą planujemy na 25 kwietnia - mówi Jerzy Gąska.

Zakończenie prac budowlanych jest planowane na grudzień tego roku. Rozruch oczyszczalni ma się rozpocząć na początku 2015 i potrwać co najmniej kilka miesięcy. Władze Ryk mają nadzieję, że jej przekazanie do użytku nastąpi w połowie przyszłego roku. Nowy obiekt powstaje w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, koordynowanego przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, a całą inwestycję nadzoruje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Ryki - przestrzeń do inwestycji

Urząd Miejski

ul. Karola Wojtyły 29
08-500 Ryki
tel. +48 818 657 110
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny przyjęć Burmistrza

poniedziałek 14:00-17:00
czwartek 8:00-11:00

Dyżury Przewodniczącego Rady

wtorek 10:00-12:00

Dyżury Radnych

Wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

29 wrzesień 16:00

SAMSAM

29 wrzesień 18:00

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

29 wrzesień 20:15

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

30 wrzesień 09:00

Scooby-Doo!

30 wrzesień 11:00

Scooby-Doo!

Sprwdź, jak załatwić sprawę w urzędzie lub przez internet

LPR na lata 2016-2022

O rewitalizacji

Ostrzeżenia dla mieszkańców

Zarządzanie kryzysowe i OC

Gospodarka odpadami w gminie Ryki

Zasady gospodarowania odpadami

Odnawialne źródła energii

Czysta Energia; Przyjaźni Środowisku
Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Poznaj nasze miasto

Ryki, położone nad niedużą rzeczką Zalesianką, stanowiły niegdyś osadę pośród wielkich obszarów leśnych licznie zamieszkałych przez dziką zwierzynę.
Wykluczenie cyfrowe 3
Fundusze Europejskie
Lokalna Grupa Działania
Miejsko-Gminne Centrum Kultury
Fundusze Europejskie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rykach
Wrota Lubelszczyzny
PGNiG Obrót Detaliczny
Lokalna Grupa Rybacka
Fundusz Dróg Samorządowych