Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rykach
im. Jana Pawła II w Rykach
08-500 Ryki, ul. 15 P.P. "Wilków" AK 5
tel: 818 653 413
fax: 818 651 340
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona www: www.zso2ryki.szkolnastrona.pl

Dyrekcja

  • mgr Hanna Majek - dyrektor
  • mgr Waldemar Głowienka - zastępca dyrektora

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 został powołany uchwałą Rady Miejskiej w Rykach w 1999 r. W jego skład wchodzą: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Publiczne Gimnazjum nr 2. Szkoła istnieje od 1990 r., zatrudnia 64 nauczycieli, legitymujących się wyższym wykształceniem. W 16 oddziałach szkoły podstawowej i 15 oddziałach gimnazjum naukę pobiera 610 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Bazę szkoły stanowią nowoczesne, przestronne i bogato wyposażone sale lekcyjne, w tym medialna pracownia języka angielskiego, 2 pracownie informatyczne oraz centrum multimedialne w bibliotece szkolnej ze stałym dostępem do internetu. Ponadto nowoczesna sala gimnastyczna, gabinety medycyny szkolnej, pedagoga i psychologa szkolnego, trzy świetlice oraz stołówka, z której codziennie korzysta ponad 300 uczniów. Atutem są także: kompleks sportowy „Orlik", sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych i gimnastyki korekcyjnej oraz dwie sale zabaw dla najmłodszych.


Historia

  • 1990 - powstanie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rykach,
  • 1997 - rozpoczęcie działalności w nowej siedzibie,
  • 1999 - powołanie ZSO nr 2,
  • 2000 - nadanie imienia i ufundowanie sztandaru przez Radę Rodziców,
  • 2002 - oddanie do użytku sali gimnastycznej,
  • 2005 - obchody 15 - lecia Szkoły,
  • 2010 – otwarcie „Kraina Zabaw”- sali dla najmłodszych,
  • 2010 – oddanie do użytku kompleksu sportowego „Orlik”,
  • 2010 – obchody 20 – lecia Szkoły, wydanie okolicznościowego biuletynu „20 lat Szkoły nr 2 w Rykach”.

Działalność dydaktyczno-wychowawcza

Placówka ukierunkowuje swoją codzienną działalność dydaktyczno-wychowawczą na osiąganie jak najwyższych wyników nauczania, efektywne przygotowanie uczniów do sprawdzianu po klasie III i VI oraz egzaminu gimnazjalnego. Każdego roku uzyskiwane przez wychowanków wyniki sprawdzianu i egzaminu są wysokie w odniesieniu do wyników w gminie, powiecie i województwie. Do sukcesu osiąganego przez naszych wychowanków przyczynia się ich udział w licznych kołach zainteresowań oraz zajęciach wspomagających przygotowanie do sprawdzianu i egzaminu. Na każdym szczeblu edukacji najsłabsi uczniowie mają możliwość uzupełnienia i utrwalenia materiału, uczestnicząc w zajęciach wyrównawczych. Warto podkreślić, że praca kół i innych zajęć pozalekcyjnych odbywa się w oparciu o programy autorskie.

Systematyczna i wytrwała praca uczniów oraz nauczycieli znajduje odzwierciedlenie w osiąganych wynikach nauczania i tytułach laureatów konkursów przedmiotowych.

Każdego roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w licznych konkursach:

Ogólnopolskich:
Klasy I –III SP:

  • Stypendiada i Olimpusek (z zakresu matematyki, języka polskiego i języka angielskiego).

Klasy IV-VI SP:

  • Albus (z matematyki i języka polskiego),
  • konkurs wiedzy ekologicznej Ekotest organizowany przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji,
  • konkurs polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień" .

Klasy I-III Gim:

  • Albus, Olimpus i Multitest (z przedmiotów: język polski, język angielski, matematyka, fizyka, historia, biologia, chemia),
  • konkurs polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień",
  • konkurs ekologiczny „Świadomy wie co zrobić z ZSEE".

Wojewódzkich:

  • konkursy przedmiotowe oraz papieskie organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty,
  • Parafiada Diecezji Siedleckiej,
  • konkurs geograficzny „Wędrujemy po mapie świata",
  • językowy konkurs recytatorski,
  • konkurs literacki organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Powiatowych i gminnych:

  • konkurs matematyczny „Mały Pitagoras" dla uczniów szkoły podstawowej ,
  • turniej „Bezpieczeństwa w ruchu drogowym",
  • konkurs piosenki „Śpiewający słowik",
  • konkursy: plastyczne, wiedzy pożarniczej i prewencyjnej, recytatorskie, ekologiczne.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się organizowane corocznie szkolne konkursy wiedzy, między innymi: matematyczny - „Jeden z dziesięciu", przyrodniczy - „Jestem miłośnikiem przyrody", geograficzny - „Znamy Europę", ortograficzny, recytatorski, mitologiczny, czytelniczy, turniej wiedzy humanistycznej i matematyczno – przyrodniczej dla uczniów klas II gimnazjum oraz festiwal piosenki obcojęzycznej.

Praca w ZSO nr 2 w Rykach przynosi nauczycielom wiele satysfakcji dzięki dobrym wynikom osiąganym przez uczniów i wysokiemu współczynnikowi EWD zapewniającemu nam tytuł Szkoły Sukcesu. Od roku 2009/2010 corocznie nasi uczniowie otrzymują wsparcie
w ramach "Lubelskiego programu pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych 2010-2013". Szkoła może pochwalić się 11 stypendystami, z których aż 6 otrzymuje stypendia w bieżącym roku szkolnym.


Tradycje szkolne i papieskie

Nasza szkoła na przestrzeni 20 lat dopracowała się wielu wspaniałych tradycji, którym jest wierna i starannie je kultywuje.

Do najważniejszych należą: tradycje papieskie, ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, Dzień Chłopaka, sprzątanie zabytkowego cmentarza przy ul. Młynarskiej w Rykach, otrzęsiny klas I gimnazjum, wieczory wróżb andrzejkowych, akcja „Czapka Św. Mikołaja", Jasełka, udział w akcjach charytatywnych, np.: „WOŚP", „Góra Grosza", „Pomóż dzieciom przetrwać zimę", zabawa karnawałowa, Dzień Kobiet, obrzędy wielkanocne, Targi Edukacyjne dla klas III gimnazjum, udział w uroczystościach patriotycznych na terenie szkoły
i miasta, bal gimnazjalny, dzień sportu szkolnego, festiwal pieśni patriotycznej oraz piosenki obcojęzycznej.

Od 14 października 2000 r., Zespół Szkół Ogólnokształcących nosi imię Jana Pawła II, a wychowanie w duchu wartości zgodnych z nauką Papieża - Polaka to jeden z głównych celów naszej pracy.

Do tradycji związanych z Patronem należą:

  • organizacja szkolnych turniejów wiedzy o Janie Pawle II,
  • udział w projekcji filmów przybliżających sylwetkę i czyny Papieża - Polaka,
  • włączenie się w zbiórkę funduszy dla uzdolnionej młodzieży w ramach Dnia Papieskiego,
  • udział w konkursach artystycznych i zawodach sportowych Parafiady Dzieci i Młodzieży Diecezji Siedleckiej,
  • udział w powiatowym konkursie recytatorskim prozy i poezji religijnej w Stężycy,
  • organizowanie szkolnych konkursów recytatorskich poezji i prozy Jana Pawła II, literackich i plastycznych,
  • udział w konkursach papieskich organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 


Projekty i przedsięwzięcia szkolne

Od roku szkolnego 1998/1999 z powodzeniem pracujemy metodą projektu. Jest to jedna z metod aktywizujących, wspomagających wychowanie człowieka w różnych sferach. Na przestrzeni lat wdrożyliśmy następujące projekty i przedsięwzięcia edukacyjne:

w roku szkolnym 1993/1994 po raz pierwszy szkoła przystąpiła do realizacji zadań Alertu Ekologicznego. Do znaczących sukcesów szkoły w ramach alertu zaliczyć należy: XII edycja (1999/2000) - I miejsce w gminie i powiecie oraz II miejsce w województwie w kategorii gimnazja; XIII edycja (2000/2001) – I miejsce w gminie i powiecie oraz IV miejsce na szczeblu wojewódzkim; XIV edycja (2001/2002) – wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim; XVI edycja (2003/2004)- I miejsce w gminie i II miejsce w powiecie; XVIII edycja (2005/2006) – II miejsce w gminie. W każdej edycji oprócz dyplomów i książek szkoła otrzymywała nagrody pieniężne,

projekty: „Widok z ratusza"; „Tydzień regionalizmu w naszej szkole"; „Gimnazjada 2001"; „Państwa Unii Europejskiej"; „Patrząc na starą fotografię"; „SZKOŁA
Z KLASĄ"- przedsięwzięcie realizowane w 2002/2003. Inicjatorem był dyrektor szkoły - Marek Kępka. Akcja przebiegała pod hasłem „Moja szkoła w Unii Europejskiej",
a honorowy patronat objął prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski. „Festiwal nauki: od druku po wyprawy w kosmos"; „Europo, witaj nas!"; „Samorządność dawniej i dziś"; „Jestem grzeczny i kulturalny"; „W krainie baśni"; „Z ekologią za pan brat"; „Śladami legend polskich"; „Polska i Polacy na przestrzeni wieków"; „Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej"; „Autorytety współczesnej młodzieży"; „Jak zmieniał się wizerunek rodziny na przestrzeni XX wieku".


Szkolny Klub Wolontariusza „Serduszko

Bardzo aktywnie działa Szkolny Klub Wolontariusza "Serduszko", który powstał w październiku 2005 roku. W ramach działalności "Serduszka" prowadzona jest zbiórka surowców wtórnych (puszek, makulatury, butelek plastikowych). Od 2008 r. klubowicze przyłączyli się do akcji "Twój dar serca dla hospicjum" - corocznie organizują na terenie szkoły różne przedsięwzięcia, dzięki którym wspierają hospicjum. Działania klubu zostały zauważone i docenione, gdyż w 2008 roku za całokształt działań "Serduszko" było nominowane do tytułu "Wolontariusz roku" w konkursie organizowanym przez Wojewódzkie Centrum Wolontariatu w Lublinie.


Sport w szkole

W ZSO nr 2 ma swoją siedzibę Uczniowsko – Parafialny Klub Sportowy "ARKA". Uczniowie, należący do klubu, trenują tenis stołowy w sali gimnastycznej. Klub organizuje co roku Parafiadę Diecezji Siedleckiej, imprezę o charakterze sportowo – kulturalnym, przeprowadzaną w ramach ogólnopolskiego programu PARAFIADY REGIONALNE. W Parafiadzie czynnie uczestniczą nasi uczniowie i nauczyciele. Część konkurencji jest rozgrywana na naszych obiektach sportowych.

W roku szkolnym 2008/2009 powstały klasy usportowione o profilach: mini siatkówka, mini piłka nożna, koszykówka i piłka ręczna. Uczniowie uzdolnieni ruchowo biorą udział w licznych zawodach sportowych organizowanych na szczeblu gminy, powiatu, rejonu, województwa i kraju, zajmując wysokie lokaty. Rozgrywane są też turnieje międzyklasowe, np.: siatkówka dziewczyn (gimnazjum), piłka nożna chłopców (gimnazjum), piłka plażowa dziewczyn (gimnazjum), rzucanka siatkowa dla uczniów klas IV.

Uzdolnieni chłopcy pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego, pana Sebastiana Kozdroja, biorą udział w ogólnopolskich rozgrywkach w piłkę nożną "Tymbark" i "Coca Cola Cub". Dzięki udziałowi w zawodach sportowych młodzież mogła spotkać się ze znanymi trenerami i sportowcami. Do tej pory uczniowie mieli okazję poznać Kazimierza Górskiego, pięściarza Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka, Alberta "Dragona" Sosnowskiego, byłego zapaśnika Andrzeja Suprona, legendę polskiego i światowego kolarstwa - Ryszarda Szurkowskiego oraz koszykarza Adama Wójcika.

Od początku istnienia "Dwójki" Samorząd Uczniowski aktywnie bierze udział w życiu szkoły, współuczestniczy w realizacji wszystkich przedsięwzięć. Pracę ZSO nr 2 wspierają również rodzice w obszarach leżących w zakresie ich kompetencji opiniodawczych, a także poprzez udział w imprezach szkolnych, promocję wyników nauczania oraz zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Od trzech lat ZSO nr 2 integruje uczniów i mieszkańców Ryk, organizując w maju Festyn Rodzinny. Odbywają się wówczas m.in.: różnorodne konkurencje sportowe, występy uczniów, pokazy umiejętności wokalnych i aktorskich, konkursy dla uczestników festynu. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przy wsparciu licznych sponsorów impreza ta wpisała się w tradycje naszej szkoły.