Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Program Czyste Powietrze

3 stycznia 2023 r. ruszyła nowa wersja programu Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Oficjalna strona programu: 
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

wez_dotacje_grafika_3.webp

 

Punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze - Biuro Obsługi Interesantów, Karola Wojtyły 29, 08-500 Ryki, tel.: 81 8657 110 m.: 739 690 901 

Godziny udzielania informacji dotyczących programu "Czyste Powietrze" w Urzędzie Miasta Ryki:

  • poniedziałek - piątek - godz. 7.30 - 15.30

 

Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny programu "Czyste Powietrze"

 

 Liczba złożonych wniosków
o dofinansowanie

Liczba zawartych umów
o dofinansowanie

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

483

364

226

4 992 800,84

15966b.png

Zmiany w programie czyste Powietrze od 3 stycznia 2023 r.

Program obejmuje trzy grupy beneficjentów:

Poziom podstawowy- osoby których roczny dochód nie przekracza

  • 135 000 zł

Poziom podwyższony- osoby których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza

  • 1 894 zł - w gospodarstwie wieloosobowym
  • 2 651 zł- w gospodarstwie jednoosobowym

Poziom najwyższy- osoby których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza

  • 1090 zł - w gospodarstwie wieloosobowym
  • 1 526 zł- w gospodarstwie jednoosobowym

Maksymalne dotacje dla wybranych kategorii kosztów:

Podstawowy poziom dofinansowania:

  • łącznie do 66 000 zł +1 200 zł na audyt energetyczny

Podwyższony poziom dofinansowania:

  • łącznie do 99 000 zł + 1 200 zł na audyt energetyczny

Najwyższy poziom dofinansowania:

  • łącznie do 135 000 zł + 1 200 zł na audyt energetyczny

Więcej informacji

https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

https://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html

Do określenia niezbędnej grubości izolacji budynku można skorzystać z kalkulatora grubości izolacji

https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

W celu oszacowania wysokości swojego dofinansowania można skorzystać z kalkulatora dotacji

https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

18750b.png

OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!

Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Uwaga na nierzetelnych wykonawców

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Wysokie rachunki bez termomodernizacji

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.

„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

Rekomendacje

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.

Pamiętaj!

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.

Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.

czystepowietrze.gov.pl

uwazaj-na-nieuczciwych-wykonanwcow-2.webp

Broszura informacyjna