Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Od 12 lutego 2024 r. ruch kolumn pojazdów wojskowych na drogach całego kraju.

Od 12 lutego 2024r., na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami po kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które odbędą się zgodnie tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

W ramach ćwiczeń od połowy lutego do końca maja po drogach niemal wszystkich województw, w Polsce odbywał się będzie wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowch. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
DGRSZ.jpg

– Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań trans granicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.  Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddział regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. – informuje Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

– Zwracajamy się również z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zgłasza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych. Bądźmy świadomi zagrożeń!. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, w
instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności. – dodaje dowództwo

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych w innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR – 24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.